News: And the winner is....

Monday 24 January 2011

Possibly the most depressing day of the year, certainly the deadline for all those funding submissions to Arts Council England but lunchtime at Sadler’s Wells on Monday 24 January was anything but gloom ridden with around 150 people gathering to see this years edition of the only UK awards solely dedicated to dance.

The eleventh National Dance Awards were introduced by Robert Penman, the new Chair of the Critics’ Circle Dance Section, who organise the awards, with Kenneth Olumuyiwa Tharp an entertaining Master of Ceremonies.

There was a flurry of_ Black Swan jokes – Kenneth Tharp imagined Monica Mason’s response to actress Natalie Portman’s application to join the Royal Ballet, the Artistic Director herself later reported that the Opera House box office had been taking calls asking when Portman would be on stage in _Swan Lake and English National Ballet Director Wayne Eagling said that actually, with an eye to marketing, he had already booked Portman.

Given their glittering season at the London Coliseum last summer it was no surprise that The Bolshoi Ballet picked up three awards – Best Foreign Dance Company, Best Female Dancer: Natalia Osipova and Best Male Dancer: Ivan Vasiliev – all collected on their behalf by promoter Lilian Hochhauser.

Russell Maliphant got the Best Modern Choreography Award for Afterlight – his work for the In the Spirit of Diaghilev programme at Sadler’s Wells, with the dancer who brought so much to the spell-binding piece – Daniel Proietto receiving the award for Outstanding Male Performance (Modern). His ecstatic response – which included thanks to lighting designer Michael Hulls – “I have never been so well lit!” was also well worth seeing. Rambert Dance Company were named the Outstanding Company of the year, with their dancer Pieter Symonds receiving Outstanding Female Performance (Modern).

The Royal Ballet weren’t as award laden as on previous occasions but one of their dancers, Liam Scarlett won the Best Classical Choreography section for _*Asphodel Meadows,* _his first work for the company on the Royal Opera House which was critically acclaimed – and all at the remarkably young age of 24.

Two De Valois Awards for Outstanding Achievement in Dance were made this year. Alistair Spalding’s award for his work at Sadler’s Wells was presented by Tony Hall, Chief Executive of the Royal Opera House. “It’s interesting getting this award from dance critics – because they don’t always love what we do!” said Spalding. Writer Jann Parry was also honoured for her biography of choreographer Kenneth Macmillan.

The Jane Attenborough Dance UK Industry Award went to Gill Clarke, founder of Independent Dance, for her work in supporting and encouraging independent dance artists. It was collected on her behalf by Siobhan Davies, a long time collaborator and friend
read more

Full list of winners and nominees 2010.

De Valois Awards for Outstanding Achievement
Jann Parry (critic & author *Different Drummer – The LIfe Of Kenneth MacMillan )*
***Alistair Spalding, Artistic Director & Chief Executive, Sadler’s Wells*

The Dancing Times Award For Best Male Dancer
Ivan Vasiliev of the Bolshoi Ballet **(Also nominated: Steven Mcrae & Sergei Polunin, both of The Royal Ballet)

Best Female Dancer
Natalia Osipova (Bolshoi Ballet) **(Also nominated: Alina Cojocaru & Marianella Nunez, both of The Royal Ballet)

Best Classical Choreography
Liam Scarlett, (for Asphodel Meadows by The Royal Ballet) **(Also nominated: Kim Brandstrup, for Goldberg In The Linbury Studio Theatre & Mikhail Messerer, for his revival of Vakhtang Chabukiani’s ‘Laurencia‘ by The Mikhailovsky Ballet at The London Coliseum)

Best Modern Choreography
Russell Maliphant (For Afterlight In The Spirit Of Diaghilev programme)

  • (Also nominated: Sidi Larbi Cherkaoui, for Babel & Faun In The Spirit Of Diaghilev programme & Michael Keegan-Dolan, for The Rite Of Spring at English National Opera)

Best Foreign Dance Company
The Bolshoi Ballet **(Also nominated:Danza Contemporanea De Cuba & Mark Morris Dance Group)

Outstanding Female Performance (Classical)
Martha Leebolt (Northern Ballet)

  • **

Outstanding Male Performance (Classical)
Vadim Muntagirov (English National Ballet) **(Also nominated: Iain Mackay, Birmingham Royal Ballet & Thomas Whitehead, Royal Ballet)

Outstanding Female Performance (Modern)
Pieter Symonds (Rambert Dance Company) **(Also nominated: Eulalia Ayguade Farro, Akram Khan Company& Hofesh Shechter Company; Yoshie Sunahata, Akram Khan Company)

Outstanding Male Performance (Modern)
Daniel Proietto (Russell Maliphant Company)
(Also nominated:Tommy Franzen (freelance – for his performances in Goldberg & Blaze; Nuno Silva (freelance – for his performances in Arthur Pita’s God’s Garden)

Outstanding Company
Rambert Dance Company **(Also nominated: Scottish Ballet & Zoo Nation)

The Jane Attenborough Dance UK Industry Award
Gill Clarke (Founder & Co-Director of Independent Dance)

**__
Images: National Dance Awards 2010. Top: Daniel Proietto. Below: winners left to right: Jann Parry, Russell Maliphant, Pieter Symonds, Mark Baldwin, Daniel Proietto, Alistair Spalding, Martha Leebolt, Liam Scarlett.
Photos: Patrick Baldwin**

What’s On